Mýty a fakta: Z čeho by kožené bundy vyletěly z kůže?

Mýty nás provázejí snad každý den a někdy ani netušíme, že pravda je ve skutečnosti úplně jiná. Víte, jaké mýty se oblékají na kožené bundy? Ujistěte se, že vám také nějaký mýtus nečouhá z rukávu.

 

1. Kůže jako kůže, vždyť to vyjde nastejno

Hromada lidí nedělá rozdíly mezi kůží a koženkou, natož mezi jednotlivými typy kůže. Materiál je přitom důležitý nejen kvůli vzhledu, ale především kvůli kvalitě, trvanlivosti a následné péči.

Například hovězí kůže má drsnější strukturu než telecí a je i tužší. Naopak koženka je jen umělý materiál. Pravé kůži se sice dokáže velmi přiblížit jak vzhledem či vůní, tak bohužel i cenou, nicméně její kvality (odolnost, dlouhá životnost…) nesplňuje. Vždy se proto ujistěte, že daná značka šla opravdu s kůží na trh a neplatíte jen za prestižní náhražku.

 

2. Je náročná na péči, jinak nic nevydrží

Ba naopak, tahle holka toho vydrží hrozně moc – je na to přece stavěná od přírody! Jako každá sice ocení vaši péči, nicméně stačí na to pár základních pravidel, která si velmi snadno osvojíte. Nejde totiž ani tak o něco složitého jako spíš nezvyklého.

Konec konců o svou vlastní kůži také pečujete – denně ji myjete, voníte nebo krémujete – to je teprve, panečku, úsilí! Takže pořád chcete mluvit o náročnosti na její péči…?

 

3. Pro mě se taková paráda (už) nehodí

Připadáte si na koženou bundu moc staří nebo málo drsní? Nesmysl! Kožená bunda je šťabajzna, která se hodí pro každého, v každém věku i s každým stylem. Na světě snad není nikdo, komu by kožená bunda nesekla.

Zatímco dřív byla totiž hlavně symbolem drsnosti a rebelství, dnes už dokáže být i elegantní. Vkusný šmrnc dodá navíc i starším ročníkům. Takže babičky a dědečkové, chopte příležitost za klopy a sbalte nějaký pěkný kus!

 

4. V zimě je v kožené bundě zima

Kůže je prodyšná a pomáhá udržovat přirozené teplo, což může být v zimě nedostatečné, zejména v případě lehké a těsné bundy, pod kterou se nevejde už ani mikča. Pokud byste se tedy mohli jít už klouzat, je lepší sáhnout po otužilejší kůži – ideálně tedy s nějakým tím kožíškem.

Mrkněte třeba na náš „bomberový“ bestseller, který je stylový, a navíc vás skvěle zahřeje. Jeho kořeny sahají totiž až k pilotům, kteří se potřebovali chránit před větrem a chladem. A to už o něčem vypovídá.

 

5. A co zvířata, mají se kde pást?

Kůže je někdy považována za něco neetického kvůli zabíjení zvířat, jenomže – opět to zopakujeme – není kůže jako kůže. V tomto případě se totiž jedná o zvířata, která jsou zabíjena pro maso a kůže je tedy druhotný materiál, což přispívá k zužitkování bez zbytečného plýtvání.

Pravá kůže zároveň prospívá i ekosystému, který jí není tak zatížen jako je tomu právě u umělých a nerozložitelných materiálů. Nejenže totiž vydrží dlouhá léta, díky čemuž není potřeba tak masivní výroby, ale je i biologicky odbouratelná.

 

Tak co? Už v tom máte jasno? Pokud by vás cokoliv ještě hlodalo, rádi vám odpovíme. Za naší kvalitou si totiž stojíme stejně pevně jako hovězina!

brixfurfurfur